2016. augusztus 26., péntek

7.A – Növényfaj jellemzése: Sövényszulák ÉS 7.B – Légzés szervrendszere



7.A – Növényfaj jellemzése: Sövényszulák

·         jellemzése: forrt szirmú, fehér sziromlevél, tölcsér alakú virágzat; félparazita, lágy szárával kúszik a gazdanövényre a fényért, tápanyagért, de a talajban gyökerezik
·         levéllemez tagolása: 96-97.o. a növényhatározóban
(Levelei háromszög vagy tojásdad alakúak, nyilas vállúak. A szélük ép, de hullámos.)
·         növények országa, zárvatermők törzse, kétszikűek osztálya, burgonyavirágúak rendje, szulákfélék családja
·         kétszikű, mert: lágy szár, főeres levél
·         évelő növény (azok a lágyszárúak, amik hosszú ideig élnek és termésérés után a föld feletti száruk elpusztul, viszont mindig van földbeli száruk (gyöktörzs, hagyma, hagymagumó, gumó), vagy vastag gyökerük, ami áttelel)
·         ökológiai igényei a növényhatározó hátuljából
·         Várható-e megjelenése ember által bolygatott területen?
7.B – Légzés szervrendszere
Felső légutak

·         Belégzéskor a levegő az orrüregen át a garatba, majd a gégébe áramlik. Feladatuk az áramlási út biztosítása mellett a levegő előkészítése, a hangképzés és a légzőszervrendszer védelme. A légutak dúsan erezett, csillós hengerhámmal borított nyálkahártyája felmelegíti és párával telíti a levegőt, kiszűri a finom szennyeződéseket, majd az orrnyílás irányába sodorja azokat. Az orrüreg bejáratánál található szőrök megakadályozzák a nagyobb szennyeződések bejutását a légzőrendszerbe, a felső részén elhelyezkedő szaglóhám pedig az érzékelésben játszik szerepet. A garat a tápcsatornának és légzőszervrendszernek is része, hiszen a táplálék és a levegő útja itt kereszteződik. A gége a légcső kezdetén található porcos vázú szerv. Feladata egyrészt a falat légcsőbe jutásának megakadályozása, másrészt a két hangszalag segítségével a hangképzés.

Alsó légutak
·         A gége folytatása a légcső. Ezt az üreges zsigeri szervet a nyelőcső felé nyitott, C alakú porcok merevítik, hogy megakadályozzák az összeesését. A légcső kettéágazva a főhörgőkben folytatódik, melyek a két tüdőfélbe vezetnek. A tüdő a mellüregben található páros szerv. A jobb oldali három, míg a bal két lebenyre oszlik. Világos rózsaszín, de minél idősebb, minél több szennyeződés kerül bele, annál több sötét folt jelenik meg rajta. Állománya szivacsszerű, hiszen a belépő főhörgő fokozatosan egyre kisebb csövekre ágazik el. A tüdő vázát rugalmas kötőszövet alkotja. Ezek között találjuk az egyre kisebb részekre ágazó hörgőket, majd hörgőcskéket. Falukban porc, simaizom, belső felületükön csillós hám található. A legkisebb csövek léghólyagokban végződnek, melyeket egyrétegű laphám alkot. Itt történik meg a gázcsere, hiszen a léghólyagok felületét kapillárisok hálózzák be.

Belégzés, kilégzés; mellhártya és rekeszizom szerepe

·         A tüdő önálló mozgásra nem képes. A mozgatását a bordaközi izmok és a rekeszizom, vagyis a légzőizmok végzik. A légzőizmok összehúzódásának az a következménye, hogy a mellüreg térfogata megnő, melyet a mellhártya miatt a tüdő követ. Ennek az az oka, hogy a tüdő felületén és a mellüreg belső felületén lévő savós hártya az általuk termelt folyadék tapadása miatt összekapcsolódik. A kitágult tüdőben lecsökken a nyomás, így a levegő a szabad légutakon át beáramlik a tüdőbe. Belégzésünk aktív folyamat. A kilégzés passzív folyamat, mert ekkor a légzőizmokat elernyesztjük. A bordák saját súlyuk, a rekeszizom pedig a hasüregi szervek nyomása miatt tér vissza eredeti helyzetükbe. A tüdőben megnő a nyomás, így a levegő kiáramlik a tüdőből.
Milyen hatásra gyorsul a légzés?
·         szimpatikus hatásra
·         ennek biológiai jelentősége: Az életműködéseinkhez sokszor több oxigénre van szükségünk. Ilyenkor meg kell növelni a légzési perctérfogatot. Ezt a légzésszám fokozásával és/vagy a légvételkor kicserélt levegő mennyiségének növelésével érhetjük el.
·         Légzési perctérfogat: az egy perc alatt kicserélt levegő mennyisége
Miért veszélyes a dohányzás vagy a kevés mozgás?
·         elősegíti a betegségek kialakulását
Milyen eszközökkel lehet befolyásolni az embereket káros életmódjuk megváltoztatásában?
·         média, reklámok, tudatosítás az iskolában, ár felemelése

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése