2016. augusztus 26., péntek

1.A – Egy életközösség jellemzése ÉS 1.B – Testfolyadékok



1.A – Egy életközösség jellemzése
·         növényes táblázat
o   6 faj jellemzése      ---->     növényhatározó könyv hátulja
o   W: vízigény, cönotípus, életforma
·         képről felismerni melyik (zárvatermő) egyszikű: párhuzamos erezet, lepellevél/kettős virágtakaró
·         246-47.o. rövidítések

1.B – Testfolyadékok
·         vérplazma: A vér 55-56%-át alkotja. Szervetlen alkotók: víz (90%) és ionok (kationok: nátrium, kálium, kálcium, magnézium; anionok: kloridion, hidrogénkarbonát-ion, dihidrogénfoszfát-ion, szulfátion). Szerves alkotók: fehérjék (7-9%) : albuminok (egyszerű fehérjék), globulinok (összetett fehérjék), fibrinogén (egyszerű fehérjék, véralvadás). Egyéb szerves vegyületek: glükóz, szabad zsírsavak, aminosavak, szteroidok stb.
·         szövetnedv: Hajszálerek falán átszűrődő vérplazma, nyirkot alkot.
·         nyirok: A nyirokerekben áramló folyadék, amely a sejteket körülvevő szövetnedvből származik. A nyirokkeringés egyrészt kiegészíti a vénás keringést a szövetközötti folyadék elvezetésében, másrészt a nyirokcsomók és az egész nyirokrendszer részeként fontos alkotórészei a szervezet védekező rendszerének.
·         vérnyomás: A vérkeringés fenntartásához szükséges a vérnyomás. A vérpálya központi és környéki része közötti nyomáskülönbség. A vérnyomás alatt általánosságban, a nagy artériákban mérhető nyomást értjük. Mérése: A magasabb érték az ún. szisztolés nyomás (amit a szív összehúzódása idéz elő). Az alacsonyabb érték a diasztolés nyomás (a szív elernyedt állapotában mérhető)

kategória
Szisztolés (Hgmm)
Diasztolés (Hgmm)
Alacsony vérnyomás
<90
<60
Kívánatos
90-119
60-79
Prehipertenzió
120-139
80-89
Magas vérnyomás
tartósan 140 fölött
tartósan 90 fölött

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése