2016. augusztus 26., péntek

4.A – Lombos moha vizsgálata ÉS 4.B – Női nemi ciklus



4.A – Lombos moha vizsgálata

·        
spóratartó tok
nagyító, csipesz
·         mohanövénykét lerajzolni + részek megnevezése
·        
spóratartó
spóra
Kis termetű, levélkére és száracskára tagolódó vagy telepes, zöld színű spórás növények, gyökerek és szállítószövetek nélkül.
·         Hogyan alkalmazkodtak a változó vízelváltozásokhoz?
o  
„levélke”
ökológiai szempont: erdők vízgazdálkodása. Talaj számára fokozottan adagolódik a víz
·        
„száracska”
mohalevélke mikroszkópos vizsgálata (vízcsepp, üveglappal lefedjük) – sejt lerajzolása, sejtalkotók megnevezése
o   rengeteg zöld színtest, sejtfal, sejtplazma látható
·         fotoszintézis
o  
gyökérszerű képződmény
A fotoszintézis olyan biológiai folyamat, melyben az élőlények a napfény energiáját felhasználva szervetlen anyagból szerves anyagot hoznak létre.
o   6CO2 + 12H2O + fényenergia = C6H12O6 (glükóz) + 6O2 + 6H2O
o   A klorofill egy zöld pigment, amely a sejtekben lévő kloroplasztiszokban található.

4.B – Női nemi ciklus

A női nemi működés hormonális szabályozású, az agyalapi mirigy tüszőérést serkentő (FSH) és sárgatestserkentő (LH) hormonjának befolyása alatt áll. 28 napos ciklusosság jellemzi a képződésüket. A női nemi ciklus igen bonyolult, szabályozásában az agyalapi mirigy mellett a petefészek hormonjai, sőt terhesség esetén a méh falában termelődő hormonok is részt vesznek. A menstruáció kezdetét tekintjük a ciklus első napjának. Ettől kezdve a vérben emelkedik az FSH szintje, melynek hatására megindul egy tüsző érése, folytatódik az őspetesejt embrionálisan megkezdődött meiózisa. A hormon ezen felül stimulálja az LH termelését, melynek hatására az érő tüszőben fokozódik az ösztrogéntermelés. Az ösztrogén regenerálja a menstruáció után a méh nyálkahártyáját, gátolja az FSH, ugyanakkor pozitív visszacsatolással fokozza az LH termelődését. A vérben gyarapodó ösztrogén serkenti a sárgatestserkentő hormon előállítását, ami viszont tovább fokozza az ösztrogénképzést. Ennek eredménye a vér nagy LH-koncentrációja, ami kiváltja az ovulációt. A petesejt kilökődése a ciklus 14. napján következik be. A kilökődött petesejt helyén a tüsző megmaradt sejtjeiből az LH hatására sárgatest képződik, ami progeszteront termel. A vérben a növekvő progeszteronszint hatására a méh nyálkahártyája megvastagszik, mirigydússá, érdússá válik, s ez alkalmassá teszi a megtermékenyítés következtében kialakuló utód befogadására. A vér magas progeszteronszintje gátolja az FSH és az LH termelődését. Az LH-szint csökkenése a sárgatest elsorvadásához vezet, így a 28. napra lecsökkenő progeszteronszint miatt megindul a méh nyálkahártyájának vérzés közbeni lelökődése, a menstruáció. A kialakult alacsony progeszteronszint miatt fokozódik az FSH termelődése, ezzel újabb tüsző kezdheti meg érését; új ciklus kezdődik.
·         eltérések ha megtermékenyítés történik: Az osztódó zigóta 4-7 nap alatt a petevezeték segítségével a méhbe jut, ahol hólyagcsíraként besüllyed, beágyazódik a megvastagodott nyálkahártyába. A méhfal és az utód érintkezésénél szöveti hormonok kezdenek termelődni. Ezek egyike nem engedi elsorvadni a sárgatestet, így az továbbra is termeli a progeszteront. Ez fenntartja a nyálkahártyát, és az FSH gátlásával, természetes úton felfüggeszti a női nemi ciklust (nem érik tüsző).

·         folyamatosan szedendő fogamzásgátló tabletták hatásmechanizmusa: hormontartalmú (progeszteron, ösztrogén) tabletták az ovulációt akadályozzák meg.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése